Akbank, ‘Rol Model Akbanklı Bayan Programı’nı başlattı

Yasmin

New member
Akbank, hanımın iş ömründe ve toplumdaki yerinin güçlendirilmesi ve daha görünür olması gerektiği inancıyla Rol Model Akbanklı Bayan Programı’na başlıyor. Program ile eğitim alan Akbanklı bayanların, kapsayıcı bir gelecek için toplumsal tesir yaratacak biçimde bayanlara yönelik paha ağı oluşturması hedefleniyor.

Akbank, toplumda ve iş hayatında bayanların seslerinin daha kuvvetli duyulmasını ve hayallerinin fark yaratacak öykülere dönüşmesini desteklemek için Rol Model Akbanklı Bayan Programı’nı hayata geçirdi. Bayanların bakış açılarının ve yetkinliklerinin geliştirilerek kendilerine farklı maksatlar belirlemelerine ve bu yolda ilerlemelerine takviye olmayı amaçlayan banka, mentorluk süreci ile sürekliliği olan bir rol model ağının oluşmasını hedefliyor.

Programın açılış etkinliğinde konuşan Akbank İnsan ve Kültür Genel Müdür Yardımcısı Pınar Anapa, Akbank olarak bayanların iş ömründe ve toplumdaki yerinin güçlendirmesini hayli önemsediklerinin altını çizerek, programla ilgili şu ayrıntıları paylaştı:

“Biz kurum olarak hanımın iş hayatındaki ve toplumdaki yerinin güçlendirilmesini önemsiyor ve daha görünür olması gerektiğine inanıyoruz. Bu yolda atılan her adım daha kapsayıcı bir gelecek için yürek veriyor.

Biz Akbanklı bayanlar olarak ne kadar kuvvetli olduğumuzu biliyoruz. Bunu daha da sağlamlaştırmak ismine her sürecimizi yakından takip ediyor ve geliştiriyoruz. Artık bu yaklaşımımızla topluma da yarar sağlayabilmek için Rol Model Akbanklı Bayan Programı’na başlıyoruz. Herkese ilham olacak bayan kıssalarını birlikte ortaya çıkarmayı ve bu kıssalardan güç alarak toplumda dönüşüm için kelebek tesiri yaratmayı istiyoruz.

Kapsayıcı bir toplum olmak ismine hayal ve ülkülerini paylaşan Akbanklılar içinden 20 arkadaşımız programın birinci iştirakçileri oldu. Dört modülden oluşan ve 6 ay sürecek eğitim programının sonunda rol model Akbanklı bayanların toplumsal cinsiyet eşitliği ismine yeni projeler geliştirmelerini mentorluk yapmalarını ve kıymet ağı oluşturmalarını hedefliyoruz. ”

Programın açılış etkinliğinde 2004-2020 periyodunda UNESCO Cinsiyet Eşitliği Bölümü’nün yöneticiliğini yürütmüş ve merkezi Barcelona’da olan Digital Future Society tarafınca 2020 yılının teknolojideki on bayan önderinden biri seçilen Gülser Corat da konuklar içinde yer aldı.

Toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine kendi deneyimlerinden de bahseden Corat, hanımın temsilinin artırılmasına yönelik çalışmalarla farkındalığın geliştirilmesinin ehemmiyetine vurgu yaptı.

“UNESCO toplumsal cinsiyet eşitliğini tüm bireylerin kanun önünde eşit olarak görülmesi hiç bir ayrımcılık olmadan fırsatlardan eşit olarak yaralanması biçimde tanımlar. Ben buna toplumların tüm bireylere birebir pahası vermesi sözünü ekliyorum. hanımın toplumda kâfi temsiliyetinin olmamasının niçini toplumsal normlardır. Bunun tek müspet tarafı normların statik değil değişebilir olmasıdır. İş ömründe eşitlik epeyce konuşulurken özel hayatta eşitlik hiç konuşulmuyor. Konut, çocuk, yaşlı bakımı hala yalnızca bayanların sorumluluğunda görülüyor. İş-özel hayat istikrarı açısından bayanları dinlemek ve onlara esneklik sağlamak kıymetli. Pandemi devrinde kız çocuklarının okuldan, bayanların iş ömründen ayrılma oranlarının çok yüksek olduğuna dair araştırmalar var. Gelecekte dijital hünerler hayli daha kıymetli hale gelecek. Bu alanda bayanlara yönelik düzenlemeler ve pratikler hayata geçirilmezse bayanların iş hayatına iştiraki konusunda olumsuz tesirler derinleşecektir. Lakin eğitim ve bayanlara ekonomik bağımsızlık kazandırılması ile eşitsizliklere tahlil bulmak mümkün olabilir diye düşünüyorum.”

Çeşitlilik ve Kapsayıcılık alanında ağır bir hareket planı yürüten Akbank, pandemiyle bir arada daha da derinleşen tüm farklı gereksinimleri göz önüne alarak projeler üretmeye devam ediyor. Çeşitli sebeplerle iş ömrüne orta vermiş bayanların iş hayatına tekrar iştirakinin desteklendiği “İkinci Bahar” projesi, teknoloji odaklı nazaranvlerde çalışan bayan oranının arttırılması için yürütülen “Teknolojide kuvvetli Kadınlar” projesi üzere istihdam projeleri bankanın toplumsal cinsiyet eşitliğini odağa alarak yürüttüğü başka çalışmalardan kimileri. Artık de bayanın temsiliyetinin güçlendirilmesi ve görünürlüğünün arttırılması için yeni bir programa başlıyor.

Hibya Haber Ajansı