Alman ve diğer yardım ekipleri Türkiye’deki operasyonları durdurdu

Neil

New member

Alman ve diğer yardım ekipleri Türkiye’deki operasyonları durdurdu

Sakinleri Türkiye’de yıkılan binaların yanından geçiyor

© AFP

Kötüleşen güvenlik durumu nedeniyle, Alman ve diğer yardım ekipleri Cumartesi günü Türkiye’nin deprem bölgesindeki kurtarma çalışmalarını askıya aldı. ISAR Almanya ve Teknik Yardım Ajansı’nın (THW) açıkladığı gibi, her iki ekip de Türk sivil savunma Afad ile koordinasyon halinde, Hatay bölgesindeki güvenlik durumunun görünüşte değişmesi nedeniyle görevlerine ara verdi.

“Farklı gruplar arasında artan çatışma raporları var ve ateş edildiği söyleniyor” dedi. ISAR Almanya ve THW’den arama ve kurtarma ekipleri bu nedenle şimdilik ortak ana kampta kalmalıdır. Türk sivil koruması durumu tekrar güvenli olarak sınıflandırdığı anda her iki kuruluş da çalışmalarına devam etmek istiyor.

Kısa bir süre önce Avusturya ordusu da güvenlik durumu nedeniyle Türkiye’deki kurtarma görevini askıya almıştı. Bir ordu sözcüsü gerekçe olarak “Gruplar arasında çatışmalar yaşandı” dedi ve daha fazla ayrıntı vermedi.

Sözcünün belirttiği gibi, Avusturya kuvvetleri diğer yardım kuruluşlarıyla birlikte “Türkiye’nin Hatay ilindeki bir üs kampındaydı ve talimat bekliyor”.

Avusturya Kuvvetleri Afet Yardım Birimi’ne (AFDRU) bağlı 82 asker Salı günü 45 ton ekipmanla Hatay’a geldi ve şimdiye kadar dokuz kişiyi enkazdan kurtarmayı başardı.

Son bilgilere göre, Pazartesi günü Suriye-Türkiye sınır bölgesinde meydana gelen yıkıcı depremde 24.000’den fazla kişi hayatını kaybetti.

yer/ju

AFP

#Konular