Efsane Tavuk Burger

Neil

New member
Efsane Tavuk Burger Tanımı İçin Malzemeler

Hamburger ekmeği için;

• 1.5 su bardağı ılık su
  • Yarım su bardağı ılık süt
  • 1 yemek kaşığı tereyağ
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 paket instant maya
  • Aldığı kadar un yumuşak bir hamur olmalı
Köftesi için;

• 600 gram tavuk göğsü
  • 3 adet kuru soğan rendesi
  • 1 adet sarımsak
  • Yarım çay bardağı galeta unu
  • Tuz
  • Pul biber
  • Karabiber
  • Kırmızı toz biber
  • Kimyon
Arası için;

• Ketçap
  • Mayonez
  • 1 çay kaşığı köri baharatı
  • Çok az karabiber
  • Salata tursusu
  • Domates
  • Kıvırcık marul
Efsane Tavuk Burger Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. ilk vakit içinderda hamuru yoğurarak başlıyoruz sıvı gereçleri ve tereyağını karıştırma kabına alıyoruz üzerine tereyağını ekleyip biraz karıştırıyoruz ve toz şeker ve mayayı ekleyip az çarptıktan daha sonra unu ve tuzu ekliyoruz.
  2. Hamurumuzu yoğurup 1 yemek kaşığı kadar sıvı yağ üzerine sürüp toparlıyoruz ve üzerine bir sitrec kapatıp bir saat mayalamaya bırakıyoruz.
  3. ondan sonrasında mayalanan hamurumuzu yağlı kağıt serili fırın tepsisine alıp dokuz eşit bezeye bölüp aralıklarla diziyoruz üzerini örtüp 15 dakika tepsi mayası veriyoruz.
  4. Ardından üzerine dileyen yumurta sarısı dileyen su şurup susam serpip fırına atıyoruz 180 derede alt üst ayarda 25 dakika kadar pişiriyoruz fırına bakılırsa değişebilir kabarıp ve kızarınca çıkarabilirsiniz.
  5. Fırından aldıktan daha sonra üzerine nemli bir bez kapatıp 20 dakika dinlendirelim.
  6. Şimdi gelelim köftemizi hazırlamaya küp küp doğradığımız tavuk göğüslerini soğanı, baharatları ve galeta unuu blendira alıp kıyma haline gelene kadar hoş bir biçimde robottan geçirelim.
  7. Robottan çekmiş olduğumuz tavuk kıymasını ben bakliyatlarımı koyduğum kavanoz şişesinin içine streç sinema serip, içine iki yemek kaşığı kıyma koyup şifreci üzerine kapatıp, güzelce kaşıkla bastırdım ve aksi çevirip çıkararak düzgün bir köfte hali verdim sizce o denli yapabilirsiniz az kızgın yağda teflon tavada pişirdim.
  8. sonrasındasında ekmeklerimi ikiye kesip ortalarına hazırladığım sostan sürdüm ve üzerine köfteyi koyup tekrar az sos sürdüm halka domates soğan turşu ve marulu kat kat koyup en üzerine ketçap mayonez döküp kapatıp servise hazırladım. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun ??.
Efsane Tavuk Burger Tanımı Fotoğraflı Yapılışı