Egeli dericiler 2026 için 300 milyon dolar ihracat amacı belirledi

Yasmin

New member
Pandemi periyodunda Türkiye’nin birinci sanal fuarını düzenleyen Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği, 2022-26 periyodu sonu için belirlediği 300 milyon dolar ihracat maksadına ulaşmak için yeni devir çalışmalarına süratli giriş yaptı.

Yeni devrin birinci İdare Heyeti toplantısını Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (EDMİB) İdare Heyeti Lideri Erkan Zandar’ın başkanlığında yapan EDMİB İdare Heyeti, 2022-26 periyodu için stratejik kıymet verdiği sanal faaliyetler, fuarlar ve müsabaka ile ilgili üç komite kurarken, yapılan bakılırsav dağılımında Lider Yardımcılığına Halil Gündoğdu ve Ömer Ağartıoğlu, Muhasip Üyeliğe Mehmet Sepici seçildi. TİM Genel Şurası Delegesi Erkan Onmuş oldu.

Önümüzdeki devirde Metaverse’te ayakkabı, saraciye, deri konfeksiyon eserleri için sanal AVM kurmayı hedefleyen EDMİB, Sanal Faaliyetler Komitesinde Erhan Onay ve Mustafa Arıoğul’un liderliğinde çalışmalarını yürütecek.

İtalya’da Expo Riva Fuarı’nın Türkiye Ulusal İştirak Organizasyonu’nu 4 yıldır başarılı bir biçimde düzenleyen Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği, 2022-26 devrinde fuar tertipleri için Erkan Onmuş ve Fırat Güler’den oluşan Fuar Komitesi’ni oluşturdu.

Deri bölümünde katma pahalı eser ihracatını artırmak için uzun yıllardır başarılı bir biçimde düzenlenen Deri’n Fikirler Deri Tasarım ve Üretim Müsabakasını, Nagihan Bozkurt ve Mehmet Berberci’den oluşan Yarış Komitesi koordine edecek.

Genç, deri bölümünde uzman ve dünyayı epeyce düzgün bilen dinamik bir idare şurası oluşturduklarını belirten Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Erkan Zandar, önümüzdeki 4 yıllık periyotta sürdürülebilirlik ve toplumsal uygunluk faaliyetlerini eksenine alan faaliyetler gerçekleştirme sonucu aldıklarını lisana getirdi.

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin 2021 yılında ihracatını yüzde 32’lik artışla 129 milyon dolardan, 171 milyon dolara taşıdığını aktaran Zandar, “Son 1 yıllık periyottaki ihracatımızda artış suratını yüzde 50’ye ulaştırarak 185 milyon dolar dövizi Türkiye’ye kazandırdık. misyon süremizin sonunda 300 milyon dolar ihracat amacımız var. Bunun için klasik ihraç pazarlarımızdaki pozisyonumuzu güçlendirirken, Güney Kore ve Kuzey Amerika pazarına odaklanacağız” formunda konuştu.


Hibya Haber Ajansı