Erdoğan bahsetti… Kimdir bu ‘Dozer’ Cemil

Fiona

New member
Şut ve Gol’ standının açılışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ismini andığı futbolcuların hepsi tanıdık isimlerdi.

Lefter Küçükandonyadis, Baba Hakkı ve Metin Oktay…

Ama bir öbür isim daha vardı Erdoğan’ın andığı, “Dozer Cemil.” Cumhurbaşkanı, Trabzonspor’un efsane kaptanı ve 2019-20 döneminde Harika Lig’e ismini veren Cemil Usta’dan kelam ediyordu.

Spor muharriri Mehmet Arslan da, Cemil Usta’nın öyküsünü Hürriyet Spor Arena’da kaleme aldı.

27 YAŞINDA BIRAKTI

Cemil Usta, 1951 Trabzon doğumlu. Futbola 1967 yılında alt yapıda başladı. 1970’te geldiği Trabzonspor forması ile sol bek oynadı, birinci 2 şampiyonlukta kaptan olarak alandaydı. 200 maça çıktı ve 12 gol attı. 1978-79 dönemi öncesinde kulüp satış listesine koyunca 27 yaşında futbolu bıraktı. 14 Ağustos 1983 yılında Orduspor’la yapılan bir jübile maçıyla da yeşil alanlara büsbütün veda etti.

RİZE’YE GİTMEDİ TARİHE GEÇTİ

Cemil Usta’yı namı öbür, “Dozer Cemil”i Trabzonspor efsanesi haline getiren bir diyalog işte o senelerda yaşandı. Periyodun Trabzonspor idaresi Cemil Usta’yı Rizespor’a satmak istedi ancak aldıkları cevap çarpıcıydı:

Ben Trabzonspor kaptanıyım. Diğer bir kaptanın gerisinden nasıl alana çıkarım.”

LIVERPOOL’U YIKAN ADAM

Cemil Usta yalnızca bu diyalogla değil, Avrupa Kupaları’nda ve İngiltere’de fırtına üzere efsane grup Liverpool’a da attığı golle zihinlerden hiç silinmedi.

Trabzon’da oynanan maçta bir devir Beşiktaş’ın teknik yöneticiliğini de yapan John Benjamin Toshack’ın Necmi’yi düşürmesi kararı kazanılan penaltıda Trabzonspor Teknik Yöneticisi Ahmet Suat Özyazıcı atışı Kadir’in (Özcan) kullanımını istedi. Fakat Kadir penaltıda tereddüt edince, ‘Dozer’ lakaplı Cemil Usta 62. dakikada attığı penaltı golüyle 14 maçtır Avrupa’da mağlubiyet yüzü görmeyen kırmızılıları hüsrana uğrattı.

O yıl Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupasını müzesine götüren Liverpool dönemin en sürpriz mağlubiyetlerinden birini Trabzonspor’dan aldı.

1. LİG’DEKi 2. DÖNEMDE 3 KUPA BİRDEN GELDİ

Trabzonspor 1974-75’te birinci kere yer aldığı 1. Lig’de dönemi 9. sırada bitirdi. 1975-76 dönemine Şükrü Ersoy ile başlayan bordo mavililer Ahmet Suat Özyazıcı idaresinde ligi F.Bahçe’nin 3 puan önünde tamamlayarak birinci şampiyonluğunu kazandı. Türkiye Kupası’nı finalde G.Saray’a kaptıran Trabzonspor, Cumhurbaşkanlığı Kupası ve Başbakanlık Kupası’nı ise almayı başardı.

ALİ KEMAL DENİZCİ: PARAYI SEÇİP RİZE’YE GİTMEDİ

“Benim en yakın dostumdu fakat içine kapanıktı biz ona takıla takıla açtık. Suat hoca (Ahmet Suat Özyazıcı) onu oynatmıyordu. Hırslanmış idmana çıktık, benim karşımda rakip ekipte oynuyor. Lakin bana tekme tokat girerken, yumruğu ile yuvarlandım, soyunma odasına girdik. Geldi boynuma sarıldı, “Kardeş kusura bakma Suat hoca beni yemeye çalışıyor kendimi göstermem gerek, hırs yaptım. Özür dilerim” diyerek ağlamasını unutamam. Trabzon idaresi, Rizespor’a yollamak istedi, “Ben Trabzonsporluyum“ diyerek Rize’nin verdiği parayı reddetti.”

MUAMMER LATİFE: PARA DEĞİL ARMA AŞIĞIYDI

“Cemil Usta yalnızca Trabzonspor için değil Türkiye’ye örnek bir futbolcuydu. Bizlerin idolüydü. Mesleği boyunca tek gayesi Trabzonspor armasını taşımaktı. Bordo mavili renklere ve ekibine aşıktı. O devirde muhtaçlığı bulunmasına karşın yapılan transfer görüşmelerinde “Benim derdim oynamak, para değil” diyerek boş sözleşmeye imza atarken Karadeniz’deki tüm futbolculara örnek oldu.”

FIRTINA’DA 9 KUPA KALDIRDI

Cemil Usta, Trabzonspor ile biri 2. Lig’de olmak üzere 2 lig şampiyonluğunun yanı sıra 2 Türkiye Kupası, 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 2 de Başbakanlık Kupası zaferi yaşadı. A Ulusal formayı da Bulgaristan ve İtalya maçlarında olmak üzere 2 defa giydi.

52 YAŞINDA KALBİNE YENİLDİ

Cemil Usta, futbolu bıraktıktan daha sonra bir süre bordo mavili kulüpte ve alt yapıda misyon aldı lakin bir süre daha sonra ayrıldı. 2000 yılında kısmi felç geçirdikten daha sonra 15 Mart 2003 yılında meskenine giderken geçirdiği kalp krizi daha sonrası 52 yaşında ömrünü kaybetti.