Eski futbolcunun homofobik paylaşımlarına mahpus cezası

Fiona

New member
Yunanistan’da eski futbolcu Vasilis Tsiartas’a 2017 yılında toplumsal medyada yaptığı LGBTİ+ bireylere yönelik nefret ögeleri içeren paylaşımlar niçiniyle Atina Ceza Mahkemesi tarafınca on ay mahpus ve 5 bin euro para cezası verildi. Cezanın uygulanması ise ertelendi.

Eski futbolcuya karşı İnterseks Bireyleri Destekleme Derneği Lideri Marina Galanos aracılığıyla bir dava açılmıştı. Tsiartas’a yönelik mahkumiyet haberi, avukat Vassilis Sotiropoulos tarafınca Facebook üzerinden yapılan bir paylaşımla duyuruldu. Hukukçu paylaşımında eski futbolcunun homofobik paylaşımının parlamentonun “cinsiyet kimliğinin yasal olarak tanınmasına ait yasa tasarısını” görüştüğü sırada yapıldığını ve bu paylaşımla “okuyucuları nefret ve ayrımcılık hareketlerine teşvik ettiğini” hatırlattı.

Yunanistan Euro 2004 şampiyonluğunda ulusal ekip takımında 10 numaralı formayı giyen futbolcu, Syriza’nın iktidarı devrinde toplumsal medyadan yaptığı paylaşımlarla reaksiyon çekmişti.

1920’li senelerda İstanbullu futbol severlerin kurduğu AEK’de dikkat cazibeli bir futbol mesleğine sahip olan Tsiartas “Benim için bir çift, yalnızca bir erkek ve bir kadındır”, “(LGTBQI bireyler) Ne kadar evlilik merasimi ve diğer ne yaparlarsa yapsınlar, bunu olağan kabul etmeyeceğim”, “Çocuk sahibi olmak istemeleri ve bunu göstermek için toplum içine çıkmaları muhakkak beni aşıyor” ve “Suçları tamamlamak için pedofilleri yasallaştırın” formunda açıklamalarda bulunmuştu.

Tsiartas’ın açıklamaları Yunanistan’daki LGTBİ+ bireylerin ağır reaksiyonlarına ve tenkitlerine niye olmuştu.

“TARİHİ KARAR”

Tsiartas’a verilen ceza 2014 yılında değiştirilen 927/1979 sayılı ırkçılıkla uğraş yasasının, cinsiyet kimliği temelinde halkı şiddete yahut nefrete teşvik için uygulanmasına yönelik birinci adım olarak ele alınıyor.

Karar, İnterseks Bireyleri Destekleme Derneği Lideri Anna Apergi tarafınca “tarihi” olarak nitelendirildi.

Apergi gelişme hakkında “Bugün tüm trans toplumu için haklı çıkma günüdür. Cinsiyet sözleri yahut cinsiyet kimlikleri niçiniyle ırkçı tavırlara maruz kalan her trans birey için olduğu kadar, hepimiz için açık, eşit, kapsayıcı ve özgür bir toplum isteyen her demokratik vatandaş için tarihi bir gün” dedi.