Fenerbahçe’de kaleci Altay tartışması

Fiona

New member
Altay Bayındır, Fenerbahçe’nin okuyan, hoş konuşan, gelişime açık bir yeteneği. Çok genç yaşta sarı lacivertli kaleyi devraldı ve kaptanlığa, ulusal kadroya uzanan bir muvaffakiyet grafiği sergileyerek buralara geldi. İsmi fazlaca kere Avrupa kadrolarıyla anıldı fakat bu dönem umulanın bilakis hayli formsuz bir devir geçiriyor.

Hürriyet’in haberine göre,Karagümrük maçının çıkışında arabasına giderken kendisine yöneltilen “Yediğin gollerden daha sonra bir kısım taraftarın sana reaksiyonu vardı” ile başlayan; özünde “Bu reaksiyonlar seni olumsuz etkiliyor mu?” manasına gelen soruya çok olgunlukla “Abi teşekkür ederim, yarın sabah kalkacağım, çalışmaya devam edeceğim” biçiminde verdiği karşılık bile onun aslında makus gidişata bir türlü ‘Dur’ diyemeyişine üzüldüğünü anlatan sözlerdi.

KAHRAMAN OLMALI

Altay’ın bence bir maçın kahramanı olmaya epeyce muhtaçlığı var. O maç hangi maç olacak onu bilemiyorum lakin bir maçı kurtardığı gün bir daha o hasretle aradığı öz inancını yakalamış olacak. Onu yakından tanıyan tüm beşerler üzere ben de yüzünden okuduğum telaşın, mutsuzluğun bir an evvel dağılmasını sabırsızlıkla bekliyorum.

YAŞAR DURAN: ZİYADESİYLE KREDİSİ VAR JORGE JESUS ONDA ISRAR ETMELİ

Her futbolcunun berbat oynadığı devir olur, Altay’ın da makûs oynama kredisi var olağan olarak ki var. Jesus onda şüphesiz ki ısrar etmeli. Karagümrük maçında yediği gollerle ağır biçimde eleştirildi ancak birinci golde ve penaltıya sebep olan çıkışında kusurluydu. Öteki iki golde yapabileceği pek bir şey yok. Bir kaleci gol yiyerek, yanılgı yaparak olgunlaşır. Altay’a da haksızlık yapmayalım. Kredisi var, şampiyonluğa giden Fenerbahçe’nin de Altay’a gereksinimi var. Fenerbahçe’nin kalesini korumak kolay iş değildir.

Fiziği eksiksiz, “Ben kaleciyim” diyor. Fakat maç oynanırken cin üzere olacak, defansını isimle ikaz edecek. ‘Hadi beyler’ demeyecek, oyuncuları ismiyle uyaracak, liderlik vasfını daha da geliştirecek, maçı önce başından geçirecek daha sonra 90 dakika oynayacak, sonraki gün de en az 90 dakika düşünerek maç üzerinde kendi tahlilini yapacak.

Vasıflı bir kaleci yediği golden ders çıkarır, Jesus onda ısrar eder ve eminim kısa müddette kendine gelir.

NURETTİN YILDIZ: ALTAY BAYINDIR’I KAZANMAK İÇİN İRFAN CAN DA OYNAMALI

Bir kalecinin inişi çıkışı vardır. Ancak Altay kendisini tek zannetmemeli ardındaki kaleciye de talih vererek Altay’ı sıkıştırmalı, gerisinden biri olduğunu hatırlatılması gerekir. Onu kazanmak için rekabeti yaratmak gerekiyor. Bence Altay bir maç daha denemeli, yeniden makûs oynarsa İrfan Can Eğribayat’a 90 dakika forma verilmeli. bu biçimdece ikisini birden kazanabilirsin.

Altay epey güzel bir kaleci toparlayıp bir daha devleşebilir de kendini bulması uzun vakit da alabilir. Aslolan Fenerbahçe’dir. Bu yüzden hoca devreye girmeli.

SERDAR KULBİLGE: GÜVENİLMELİ LAKİN 1-2 MAÇ DİNLENMEK DE YETERLİ GELİR

Bence Altay’a güvenilmeli. Her kaleci bir periyot performans düşüklüğü yaşayabilir. Ben Altay’ın bu yaşadığı formsuz periyodun üstesinden geleceğine inanıyorum. Fakat Ankaragücü maçında da makûs oynarsa dinlendirilip İrfan Can Eğribayat’a baht verilebilir. Bu bence Altay’ı makus etkilemez sonuçta ikisi de tıpkı kulübün başarısı için gayret ediyorlar. sonucu şüphesiz Jesus verir ancak kimi vakit 1-2 maç dinlenmek bir kaleciye yeterli gelebilir.