iPhone 14 üretimi tehlikede! Apple ikazda bulundu

Alan

New member
Geçtiğimiz haftalarda Apple‘ın en büyük ortaklarından Foxconn, Çin’de bulunan Zhengzhou tesisinde üretime 1 hafta orta verileceğini duyurmuştu. Artık de iPhone üretiminin yüzde 80’inden sorumlu olan bu fabrika, Çin hükümetinin “sıfır COVID” siyaseti niçiniyle kısmen kapanıyor. Apple, önümüzdeki birkaç ay ortasında üretim maksatlarına ulaşmanın güç olacağı konusunda resmi olarak ihtarda bulundu.

iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max üretimi tehlikede

Son kestirimlere nazaran günümüzde tüm iPhone’ların neredeyse tamamı (yüzde 95) Çin’de üretiliyor. Bunlar içinden iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modelleri Foxconn (yüzde 80) ve Luxshare (yüzde 20) tesisleri içinde bölünürken, iPhone 14 Plus üretimi Pegatron (yüzde 80) ve Luxshare tesislerinde (yüzde 20) gerçekleştiriliyor. Ailenin zirve modeli iPhone 14 Pro Max modeli ise sırf Foxconn tesislerinde üretiliyor.

aynı vakitte yaşanan üretim sıkıntısı en çok iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modelleri üzerinde tesirli olacak. Reuters’e konuşan mahallî hükümet kaynaklarına göre Apple’ın en büyük üretim ortağı Foxconn, Hindistan’daki fabrikalarında iş gücünü dört katına çıkarmayı planlıyor. Bu durum mevcut emekçi sayısını 17.000’den 70.000’e yükseltecek.

Söz konusu genişlemenin ise iki yıllık bir vakit içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu niçinle yaşanan mevcut krize süratli bir cevap olmayacak. Lakin yakın vakitli sızıntılar, Apple’ın yine bu biçimde bir durum içerisinde kalmamak için Çin’e olan bağımlılığı azaltma planlarını hızlandırabileceğini söylüyor. bu biçimdece gelecek yıl başlayacak iPhone 15 üretimi Çin ve Hindistan içinde eşit olarak bölünebilir.

Okumaya devam et...