Meme kanserinden kurtulan, tedavinin iniş ve çıkışlarını izliyor – Sağlık Gazetesi

Yasmin

New member
Üçlü negatif meme kanseri (TNBC) nedeniyle lumpektomi ameliyatı geçirdikten bir saatten az bir süre sonra evdeydim ve yeğenimin kocasından en büyük kız kardeşim Christina Dobbyn Wood’un öldüğünü söyleyen bir telefon aldım.

Chrissy, 75 yaşında, hızla yayılan nadir bir alt tip olan üçlü negatif inflamatuar meme kanserine yenik düşmüştü. Tarih 5 Ekim 2022’ydi; hastalığını ilk öğrendiği tarihten yalnızca 16 ay sonra. Teşhis konulduğu sırada Chrissy 4. evre metastatikti, bu da vücudunda önemli ölçüde yayılmış olduğu anlamına geliyordu. Bana bu kansere sahip kadınların ortalama yaşam süresinin iki yıl olduğunu söyledi.

Keder, başarılı bir ameliyat geçirdiğim için hissettiğim rahatlamayı gölgede bıraktı. Dahası, kısa bir süre sonra gelen daha da iyi haberin tadını çıkaramadığımı fark ettim: Altı ay süren ameliyat öncesi kemoterapi ve immünoterapinin ardından vücudumda hiçbir hastalık belirtisi yoktu. Zorlu tedavilerimizle birbirimize destek olduktan sonra, iyi haberi paylaşacak Chrissy yoktu.

O benim için zarafet ve kabulün bir rol modeliydi. Öyle ki, Mart 2022’de bana ilk teşhis konduğunda, teşhisin şoku geçtikten sonra hissettiğim en güçlü duygusal tepki derin minnettarlıktı ve bu, tedavim boyunca daha da derinleşmeye devam etti.

Elbette yemek pişirerek, temizlik yaparak, araba sürerek, duygusal gücü paylaşarak benimle kararlılıkla ilgilenen kocam Gary DelPonte’ye minnettardım ve minnettarım; yaslanacak bir omuz veren ya da moralimi yerine getirmem için bana neşe veren yakın ve uzaktaki sevdiklerim için; bana anlayış gösteren ve cesaret veren memur arkadaşlarımın olduğu destekleyici bir iş yeri için; ve işverenim ve sendikam, büyük yardımları ve programlarıyla.

Deneyimlerim aynı zamanda akademik tıbbın doktorları ve bilim adamlarını eğitme misyonunun yanı sıra yeni tedavilerin ve ilaçların geliştirilmesindeki ve şefkatli, uzman sağlık hizmetlerinin sunulmasındaki temel rollerine olan takdirimi de derinleştirdi. Sağlık Tıp Fakültesi’nin İletişim ve Dış İlişkiler Ofisi’nde sekiz yıldan fazla çalışmış biri olarak, HMS’nin harika öğrencileri ve dikkate değer öğretim üyeleri hakkında haberleri ve raporları paylaşmış biri olarak, tüm bunları zaten bir ölçüde hissetmiştim. Artık tecrübelerime dayanarak konuşabilirim.

Hem Chrissy hem de ben, araştırma laboratuvarları ve bağlı fakülte klinisyenleri ile hastanelerde ve tıp fakültelerinde eğitim vermenin faydalarından yararlanabildik. İkimiz de, araştırmacıların insan vücudundaki hücrelerin, tümörlerin, genlerin ve sistemlerin yapısını ve işleyişini açıkladığı ve klinisyenlerin semptomları yönetmek ve hastalıkları iyileştirmek için geliştirilen tedavileri incelediği laboratuvarda başlayan terapiler aldık.

Ayrıca tıp öğrencilerinin, Boston bölgesindeki topluluk kolejleri ve üniversitelerindeki lisans öğrencilerinin, asistanların ve stajyerlerin tedavi ekiplerimin bir parçası olmasını da keyifli ve umutlu buldum; onlarla her tanıştığımda onların eğitim ve kariyer planlarını sordum ve onları teşvik ettim.

Collins ve onkoloji ekibi son tedavisinde.

Aile öyküsü

Ailemiz bilimin ne kadar ilerlediğini biliyor. Yaklaşık 17 yıl önce, Aşkenazi Yahudisi kökenli olan ve BRCA1 geni kalıtsal mutasyonuna sahip olan yengem Susan Kropp Collins bir şişlik keşfetti. Kemoterapi aldı ama o zamanlar meme kanseri için immünoterapi mevcut değildi.

Daha sonraki aşamadaki meme kanseri kemoterapiye başlangıçta görünüşte ortadan kaybolarak yanıt verdikten sonra, yeniden ortaya çıktı ve birkaç hafta içinde, 40 yaşında, Aralık 2007’de öldü. Halam Joanne McDonald da 1982’de 45 yaşında meme kanserinden öldü. Her ikisinin de küçük çocukları vardı. Daha yakın zamanda ve şükürler olsun ki, baba tarafından kuzenim Kitty Senn, 2020’de evre 1B genetik olmayan TNBC nedeniyle başarılı bir şekilde tedavi edildi.

Her ne kadar Chrissy immünoterapi adayı olmasa da, pembrolizumabın, tanısımdan bir yıl önce yüksek riskli, erken evre TNBC için inhibitör tedavisinde ilk immün kontrol noktası olarak FDA tarafından onaylandığı için ben öyleydim ve bir kez daha müteşekkirim.

Barbara Collins, Bobbie Collins, Chrissy Dobbyn Wood ve Susan Kropp Collines, 1990'ların başında su kenarında bir fotoğraf için poz veriyor.

Collins (soldan ikinci), 1990’ların başında annesi Barbara (soldan sağa) ile birlikte fotoğraflanmıştır; 2022’de meme kanserinden ölen kız kardeş Chrissy Dobbyn Wood; ve 2007 yılında meme kanserinden ölen yengesi Susan Kropp Collins.

Neredeyse 15 yıldır immünoterapi, belirli kanser türlerine sahip kişiler için oyunun kurallarını değiştiren bir yöntem oldu ve hastalıksız hayatta kalma oranlarını önemli ölçüde artırdı. Bu ilaçlar büyük ölçüde akademik tıp alanındaki bilim adamlarının çalışmaları sayesinde mümkün olmuştur.

İmmünoterapi ilaçları, iki HMS bilim insanı tarafından PD-1 yolu ve bağışıklık kontrol noktası inhibitörleri üzerine tutulan patentlere dayanarak geliştirildi: Kolokotrones Üniversitesi Profesörü ve HMS İmmünoloji Bölümü başkanı Arlene Sharpe ve Dana’da tıp profesörü Gordan Freeman. -Farber Kanser Enstitüsü.

İmmünoterapiye uygun olmamasına rağmen Chrissy, Florida’daki bir araştırma hastanesi olan Moffitt Kanser Merkezi’nde gördüğü bakım sayesinde beklenenden 10 ay daha uzun süre hayatta kaldı, o günlerin çoğunu dolu dolu yaşadı, hatta bir kovanın farkına vardı. Liste Birinci Dünya Savaşı çift kanatlı uçağıyla uçmak istiyor.

Hastalığını ve geleceğini zarafetle kabul ederken, benimkini duyunca gözle görülür bir şekilde etkilendi.

Başlangıçtaki “Bu korkunç” sözleri hâlâ kulaklarımda yankılanıyor. Sesindeki yıkıcı şok tonu kalbimde bir ürperti yarattı ve teşhisimi ve onun ölümcül gerçekliğini tam olarak odak noktasına getirdi.

Meme kanseri çok yaygın; sekiz kadından biri bu kansere yakalanıyor.

Geleceğim kesin olmaktan uzak olsa da, iyi bir sonuç alma ihtimalimin çok yüksek olduğunu ve buna şükredecek daha çok şey olduğunu hissetmeye başladım çünkü ABD’deki en iyi hastanelerden bazılarına bir saat uzaklıkta yaşıyorum ve durumumu gözden geçirebilirim. ve Sağlık Kanser İşbirliği kurulu tarafından önerilen tedavi.

Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’nde tıp eğitmeni olan onkolog Kathleen Leahy’den tedavi planımı gözden geçirirken duyduğum umut verici sözler “Tedaviye gidiyoruz” oldu.

Sonraki altı ay boyunca Chrissy tedaviye aldığım olumlu tepkiyi görmekten mutlu oldu ve daha uzun yıllar yaşayacağıma dair bana güvence verdi. Aralık ayında Florida’da onun için düzenlenen ve günlük radyasyon randevularına gittiğim için katılamadığım anma töreninden sonra kızı Heidi Dobbyn, Chrissy’nin bana hayatta kalanların suçluluğunu yaşamamam yönündeki dileğini iletti.

Meme kanserleri hakkında

TNBC meme kanserlerinin yalnızca yüzde 10 ila 15’ini oluşturur. Hızla büyür ve yayılır, diğer meme kanseri türlerine göre daha az tedavi seçeneği vardır ve sonuçları daha kötüdür. Beş yıllık hayatta kalma oranı yaklaşık yüzde 77’dir.

Meme kanserlerinin yüzde 5’inden azı iltihaplıdır ve vücutta uzak bir yere yayılmışsa beş yılda hayatta kalma oranı yalnızca yüzde 19’dur.

“Neden ve nasıl ikimiz de aynı yıl meme kanserine yakalandık?” aklımda kalıyor.

İlk kısım başka bir “Neden olmasın?” ile cevaplanabilir. Meme kanseri çok yaygın; sekiz kadından biri bu kansere yakalanıyor. Erkekler de meme kanserine yakalanıyor, ancak çok daha düşük bir oranda, yaklaşık her 100.000 erkekten ikisinde.

Aralarında 16 yaş fark bulunan, menopoz sonrası dönemdeki iki üvey kız kardeşin neden farklı yaşam tarzlarına sahip olduklarını ve hayatlarının çoğunu farklı eyaletlerde yaşadıklarını, her ikisinin de neden bu kadar nadir görülen, agresif kanserlere yakalandığını asla bilemeyeceğimizi düşünüyorum.

Şu ana kadar cevap genetik değil çünkü ikimiz de TNBC ile ilişkili gen mutasyonları açısından pozitif test yapmadık.

Bilinen şey, daha genç, etnik kökeni Hispanik olmayan Siyah olan veya BRCA1 gen mutasyonuna sahip olan kadınların TNBC tanısı alma olasılığının daha yüksek olduğudur.

Erken keşfetmek

İlk olarak 2,1 santimetrelik yumruyu, alt kısımdaki kireçlenme nedeniyle sağ göğsümde rutin bir mamografi ve ek görüntüleme çektirdikten sadece üç ay sonra, Şubat 2022’nin sonlarında yaptığım kendi kendine muayene sırasında sağ göğsümün sol ortasına yakın bir yerde buldum. Kasım 2021’in sonlarında o memenin sağ kısmı – rapor herhangi bir malignite kanıtı olmadan geri geldi.

Dört ay sonra aldığım teşhis invazif duktal karsinom, evre 2B, derece 3 TNBC (en agresif derece) idi ve ilk başta lenf nodu tutulumu şüpheliydi – sonuçta daha ileri testler, şükürler olsun ki kanserin lenfatik sisteme yayılmadığını gösterdi.

Altı ayda verilen dört kemoterapi ilacına, sentinel lenf nodu biyopsisi ile meme koruyucu cerrahiye, dört haftalık radyasyona (bu tedaviyi evime daha yakın bir eğitim hastanesi olan Rhode Island Hastanesi’nde aldım) ve ardından ilave bir tedaviye aldığım başarılı yanıt. Altı aylık pembrolizumab, beş yıl içinde hastalığın tekrarlamaması ihtimalinin yüzde 91 veya daha iyi olduğu anlamına geliyor.

Bobbie Collins'in elinde bir buket karanfil var.

Collins plastik cerrahi ekibine karanfil getiriyor.

Akademik tıbba katkıda bulunmak

Ağır yorgunluk dışında, klinisyenlerimin steroid, mide bulantısı önleyici ve diğer ilaçlarla semptom yönetimi sayesinde bulantı gibi minimum yaygın olumsuz yan etkilerle tedaviyi tolere ettim. Ancak ciddi, alışılmadık bir yan etki yaşadım – kemo ilaçlarından biri olan doksorubisin hidroklorürün kardiyotoksisitesi, kalbimin sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonunun yüzde 74’lük yüksek bir normalden normalin altındaki yüzde 38’e düşmesine neden oldu. bozulmuş işlevsellik ve sistolik kalp yetmezliği.

Durum başarılı bir şekilde tedavi ediliyor ve bana hasta olarak bilime katkıda bulunma fırsatı verildi. Beth Israel’de kardiyo-onkolog ve HMS tıp profesörü olan Aarti Asnani, kanser tedavisi öncesinde, sırasında ve sonrasında ortaya çıkan kalple ilgili durumların tespiti ve tedavisini incelemek üzere bir hibe başvurusu için destek mektubu yazmamı istedi. ve hibenin fon alması durumunda çalışmaya katılmak.

Tedaviye başladığımdan on üç ay üç gün sonra, 4 Mayıs’ta pembrolizumabın son dozunu tamamladım ve bunu kanser merkezindeki ofis asistanlarına, hemşirelere, hemşire asistanlarına, laboratuvar teknisyenlerine, eczacılara, stajyerlere ve doktorlara şükranlarımı sunarak kutladım. lale hediyesi ile. Çiçek vermek, tedavimin dönüm noktalarını işaretlemek ve onkoloji, meme cerrahisi, plastik cerrahi, radyasyon ve kardiyoloji bakım ekiplerime teşekkür etmek için bulduğum bir gelenek.

Uzun ve zorlu bir yol oldu. Ancak bir hasta ve bir HMS çalışanı olarak bilime ve akademik tıbba katkıda bulunarak aile üyelerimi ve meme kanserinden etkilenen herkesi onurlandırmaya devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.

Günlük Gazete

En son Sağlık haberlerini almak için günlük e-postalara kaydolun.