Ruh sağlığı hastalıkları artıyor. Ruh hali izleme uygulamaları yardımcı olur mu? – Sağlık Gazetesi

Yasmin

New member
Adımlarınızı, uykunuzu zaten takip edebilirsiniz — neden ruh halinizi takip etmeyesiniz? Apple’ın iPhone, iPad ve Apple Watch için yaptığı en son yazılım güncellemeleri artık kullanıcıların günlüğe kaydetmesine ve ruh hallerini takip etmesine olanak tanıyacak. Bunu sunan ilk teknoloji şirketi olmaktan çok uzaktalar, ancak ülke genelinde akıl sağlığıyla ilgili artan endişeler, ruh hali izleme uygulamalarının etkili olup olmadığı sorusunu gündeme getiriyor. Jukka-Pekka Onnela, biyoistatistik doçentidir ve Sağlık TH Chan Halk Sağlığı Okulu’nda Sağlık Veri Bilimi Yüksek Lisans programının eş direktörüdür. Dijital cihazlardan toplanan verilerin sosyal etkileşimlerimizi, davranışlarımızı ve ruh halimizi anlamamıza nasıl yardımcı olabileceğini araştırıyor. Gazete, ruh hali takibinin nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için Onnela ile konuştu. Bu röportaj, uzunluk ve netlik için düzenlendi.

GAZETE: Apple’ın cihazlarında ruh hali takibi sunması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Neden? Genel olarak Apple gibi bir şirketin ruh sağlığı üzerine düşünmesinin çok olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Onlar gibi büyük bir şirketin bu alana adım atması, ruh sağlığının gerçekten önemli olduğuna dair önemli bir sinyal veriyor. Benim izlenimime göre, uygulama kişisel bildirime dayanıyor ve bunu zaten yapan birçok şirket var. Ama şeytan her zaman ayrıntılarda gizlidir; Apple, insanların uzun vadede kişisel raporlara gerçekten bağlı kalması için iyi bir yol bulmuşsa, bu bir oyun değiştirici olabilir.

GAZETE: Ruh hali izlemenin sınırlamalarından bazıları nelerdir?

Neden? Akıl sağlığına yönelik yaklaşımların çoğu, büyük ölçüde kişisel bildirime dayanmaktadır ve bu yaklaşımın sınırlamalarından biri, insanlara bunu uzun süre boyunca yaptırmanın çok zor olmasıdır. Kullanıcılardan bir hafta veya bir ay boyunca günlük olarak kendilerini bildirmelerini istediğiniz daha akut bir ayarsa, bence bu yapılabilir. Ancak, yıllarca kendi kendine bildirimde bulunmayı gerektirecek kronik bir durumu düşünürsek, bunun mümkün olduğunu düşünmüyorum ve veriler düzensiz olacaktır.

Jukka-Pekka Onnela, “Ruh sağlığına yönelik çoğu yaklaşım, büyük ölçüde kişisel bildirime dayanmaktadır ve bu yaklaşımın sınırlamalarından biri, insanlara bunu uzun süre boyunca yaptırmanın çok zor olmasıdır” diyor. Shaina B. Andelman’ın izniyle

Ayrıca, bazı ciddi akıl hastalığı türleri, bir kişinin kendi davranışları veya ruh halleri hakkında fikir sahibi olmamasıyla karakterize edilir; bu nedenle, bipolar bozukluk, şizofreni vb. gibi ciddi akıl hastalıklarını düşünürsek, insanlara kendi davranışları hakkında soru sormanın faydası sınırlı olabilir çünkü onlar, hafif ila orta şiddette depresyonu olan birine kıyasla bu farkındalığa sahip değillerdir. Ve bir istatistikçi olarak önyargıdan bahsetmeliyim. Kendinizi o kadar iyi hissettiğiniz bir gün olabilir ki, psikolojik belirtilerle ilgili bir anket yapmak istemezsiniz. Ancak tam tersine, kendinizi o kadar kötü hissediyor olabilirsiniz ki bu konular hakkında düşünmek istemiyor olabilirsiniz.

GAZETE: Kişinin ruh halini izlemek ilk adım gibi görünüyor. Ancak kullanıcılar bilgilerle ne yapar? Bu uygulamaların amacı yalnızca verileri kaydetmek mi yoksa eyleme geçirilebilir adımlar sağlamak mı?

Neden? Şu anda, geniş anlamda, ruh hallerini izlemek için binlerce uygulama var. Bana göre yapılabilecek iki grup şey var: Ölçebiliriz ve yönetebiliriz. Ölçme, doğru yapılabiliyorsa önemlidir çünkü ölçemediğimizi yönetemeyiz. Örneğin, kilonuz gibi bir şey düşünün. Tartılarımız var – çoğumuzun banyolarında var. Kiloyla ilgili herhangi bir müdahalemiz olacaksa, yaptığımız şeyin işe yarayıp yaramadığını değerlendirmenin bir yoluna ihtiyacımız var.

Benim düşüncem, akıllı telefonların akıl sağlığının ölçümü söz konusu olduğunda gerçekten ezber bozan bir şey olduğudur. Anekdot olarak, ruh sağlığını yönetmek için ipuçları sağlayan uygulamaların farkındayım; Korkunç ipuçları veren bazı uygulamaların da farkındayım. Bu iki şeyi, ölçüm bileşenini ve yönetim bileşenini ayrı tutmanın önemini gerçekten vurgulamak isterim. Ancak genel olarak daha iyi ölçüm hem klinikte hem de klinik dışında yardımcı olacaktır.

GAZETE: Bir kullanıcı olarak, hayatımda neler olup bittiğini ölçmek için Apple’ın ruh hali takibini veya diğer uygulamaları kullanmak yararlı olabilir gibi görünüyor. Ancak yönetim açısından başka bir yerden yardım almalı mıyım?

Neden? Evet, klinik yardım alın. Bu ölçüm parçasının bazen gözden kaçan bir yönü, kendi geçmiş ruh halinizi görebilmenin potansiyel olarak bilgilendirici bir müdahale işlevi görebileceğidir. Örneğin, kendi beyan ettiği verilere bakan bir kişiyi hayal edin; son iki aydır sürekli olarak kaygı, depresyon vb. bildirdiklerini gördüklerinde şok olabilirler. Bu bilgileri kullanıcılara geri gönderirken dikkatli olmalıyız.

GAZETE: Aslında bunu düşünüyordum. Diyelim ki ruh halimi takip ediyorum ve iki ay boyunca, zamanın yüzde 75’inde mutsuz olduğumu öğreniyorum, bu beni ne kadar mutsuz olduğumu fark etmem için daha mutsuz yapar mı?

Neden? Bence bu doğru. Bu olabilir. Özellikle sonuçlar normalin dışındaysa. Ama tabii ki, bu ölçümler normların dışında olduğunda, potansiyel olarak en faydalı oldukları zamanlardır. Ancak yine de, bu bilginin katılımcıya nasıl geri verildiğinin çok dikkatli bir şekilde düşünülmesi gerektiği gerçeğinin altını çiziyor.

GAZETE: Bu, akıl sağlığı ve ruh hali izleme alanlarına girmek için teknoloji şirketlerinin tecavüzü gibi mi geliyor? İnsanlara yardım eden şirketler ile ne zaman çok ileri gidebilecekleri arasındaki çizgiyi nerede görüyorsunuz?

Neden? Bu zor bir soru ve muhtemelen tartışmalı bir soru. Akıl sağlığı kaynaklarına yönelik karşılanmamış bir ihtiyaç olduğu açıktır. ABD’de sağlık sigortası olmayan milyonlarca insanımız ve eksik sigortalı milyonlarca insanımız var. Bence bu, neden özellikle akıl sağlığı ve zindeliği hedefleyen bu kadar çok akıllı telefon uygulamamız olduğunu açıklamaya yardımcı oluyor.

Ancak sağlık ve zindelik arasında bir fark vardır; sağlıklı yaşam hakkında düşünüyorsak, bu oldukça düzensiz bir alandır. Sağlıktan bahsediyorsak, orada FDA’nın çok önemli bir rol oynadığı düzenlemelerimiz var. Bu yüzden, eminim klinisyenler bir dereceye kadar endişelidir, ben de öyle. Ancak ihtiyaç duydukları yardımı almayan milyonlarca insanımızın olması da endişe verici. Keşfetmeye, yenilik yapmaya ve denemeye devam etmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Ancak bu, bazı korkuluklar uygulanarak yapılmalı ve mükemmel işleyen bir akıl sağlığı sistemimiz olsaydı, bu tür yaklaşımlara ihtiyaç olacağını düşünmüyorum.

GAZETE: Şirketlerin bu verileri ve teknolojiyi etik ve sorumlu bir şekilde kullanmaları konusunda güvenebileceğimizi düşünüyor musunuz?

Neden? Şirkete bağlı olduğunu düşünüyorum. Verileri kullanma biçimleri konusunda çok sorumlu görünen bazı şirketler var. Örneğin, yalnızca kesinlikle gerekli olan verileri toplayabilirler. Verilerini satmazlar ve verilerinizi üçüncü şahıslara satmazlar. Ama orada çürük elmalar da var. Bunun başka herhangi bir alandan farklı olduğundan emin değilim, ancak sağlık hakkında konuştuğumuzda, riskler muhtemelen diğer tüm alanlardan daha önemlidir. Bunun düzenleme ve en iyi uygulamaları oluşturmayı gerektirdiğini düşünüyorum.

GAZETE: Teknoloji ve ruh sağlığının karmaşık bir ilişkisi var. Öyleyse, bir toplum olarak bireysel ve toplu olarak zihinsel ve duygusal esenliğimize yardımcı olmak için teknolojiyi kullanmanın bazı sınırlamaları nelerdir? Veya potansiyeli nerede görüyorsunuz?

Neden? Her zaman bağlılığın rolünü düşünürüm. En iyi ilaca sahip olabiliriz ama insanlar ilacı almazsa bunun bir anlamı yok. Ve bu yeni teknolojilerin çoğuyla, özellikle giyilebilir cihazlar ve izlemeyle, çoğu insanın cihazı üç ila dört ay boyunca takacağını ve sonra takmayı bırakacağını ve bir çekmecede bir yerde biteceğini biliyoruz. Giyilebilir cihazlar, onları takmayan insanlar üzerinde çalışamaz.

Akıllı telefonların büyük potansiyelinin, cihazın her yerde bulunabilmesi olduğunu düşünüyorum. Sağlık eşitsizliklerini düşündüğümüzde, insanların zaten sahip olduğu cihazlardan yararlanabilirsek, potansiyel olarak bu eşitsizlikleri azaltabiliriz. Buna karşılık, özel bir giyilebilir cihaz satın almanız gerekiyorsa, bu pahalıdır. Ve bunu karşılayabilen insanlar, muhtemelen gerçekten fayda sağlama olasılığı en düşük olan insanlardır.

Bu teknolojinin dezavantajı, akıllı telefonunuzda çok fazla zaman geçirmenin olumsuz etkisini gösteren çalışmaların olmasıdır. Özellikle ergenler arasında ekran süresinin arttığını biliyoruz. İnsanlar pratik olarak cihazlarına yapıştırılmış durumda, bu iyi bir şey olamaz. Her derde deva değil; Akıl sağlığını ele alma konusunda en fazla potansiyele sahip olduğunu düşündüğüm teknolojinin aynısı, dikkatli kullanılmadığı takdirde ruh sağlığınızı da bozabilir. Bu bir dengeleme eylemidir.