Tencerede Patates Oturtma (Videolu)

Neil

New member
Tencerede Patates Oturtma Tanımı İçin Malzemeler

• 2 adet büyükçe patates
  • Sıvı yağ
  • 150 gram kadar kıyma
  • 2 adet yeşil biber
  • 2 adet küçük uzunluk kuru soğan
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 2 su bardağı domates konservesi yahut 3-4 adet domates rendesi
  • 1 tutam maydanoz
  • Sıvı yağ
  • Tuz
  • Karabiber
  • Pul biber
  • Kimyon
Tencerede Patates Oturtma Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Patatesleri soyup, yıkadıktan daha sonra halka dilimler halinde kesin.
  2. Tencereniz 2-3 yemek kaşığı sıvı yağ ile yağlayın. Patatesleri tencereye dizin. Patatesleri artlı önlü olacak biçimde pişirin. Çok fazla kızarmasına gerek yok hafifçeçe kızarması kâfi olacaktır.
  3. Patatesler bitene kadar birebir süreci yeniden edin. Yağ ölçüsünü azalma olursa tekrar yağ ek edip patatesi o biçimde pişirin.
  4. Normalde patates oturtma yaparken epeyce fazla yağ kullanılır patates kızartılır. Lakin ben her seferinde bu türlü hazırlıyorum hayli yavaşça ve epeyce lezzetli oluyor.
  5. Şimdi patateslerden daha sonra birebir tencerenin içerisine küp küp doğradığımız soğanları alalım. Üzerine 3-4 yemek kaşığı kadar sıvı yağ ek edip, kavuralım.
  6. Onlardan daha sonra tencerenin içerisine ek edelim kıyma da güzelce kavrulsun.
  7. ondan sonrasında üzerini 2 adet yeşil biberi halkalar halinde doğrayıp, ek edelim.
  8. Biberler de biraz kavrulduktan daha sonra salçasını koyup kavuralım.
  9. ondan sonrasında üzerine dilerseniz domates rendesi yahut benim yapmış olduğum üzere geçen yazan hazırladım domates konservesinden 2 su bardağı ek ettim. Damak zevkinize göre materyallerin ölçüsünü arttırıp, azaltabilirsiniz.
  10. 3-4 dakika boyunca tencere mi kapağın yavaşça aralıklı bırakarak somun pişmesini sağlıyorum.
  11. Kıvamı alan sosu ocaktan almadan evvel ince kıyılmış maydanoz ekleyelim. Damak zevkine göre baharatlarını ek edelim.
  12. Sosu bir servis tabağının içerisine alalım. bir daha tıpkı tencere içerisinde patateslerin yarısını dizelim.
  13. Üzerini az evvel hazırladığımız kıymalı harcı her yere eşit bir biçimde dökelim.
  14. Üzerine tekrar patatesleri dizelim.
  15. Üzerine 1 çay bardağı da su ek edip orta ateşte ağzı kapalı olacak biçimde yaklaşık 6-7 dakika boyunca yemeğimizi pişmeye bırakalım.
  16. Patatesler kısa müddette yumuşuyor damak zevkinize bakılırsa bu pişme müddeti değişkenlik gösterebilir beninki dediğim üzere 6-7 dakikada hazırdı.
  17. gayet kısa müddette hazır olan maliyeti de düşük olan bu tanımı kesinlikle denemenizi tavsiye ediyorum. Görüntülü olarak izlemek isterseniz hepinizi youtube kanalıma bekliyorum. Deneyecek olan herkese afiyet olsun.
Tencerede Patates Oturtma Tanımı Fotoğraflı Yapılışı