Türk yazılımcılar birleşti: Sarsıntı için yazılım geliştiriliyor

Alan

New member
Türkiye güne deprem felaketleriyle başladı. Kahramanmaraş‘ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki zelzeleler daha sonrasında yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybederken, binlerce insanımız da göçük altında çaresiz bir biçimde yardım bekliyor. Konuya duyarsız kalmayan bir küme Türk yazılımcı ise toplumsal medya tabanlı bir uygulama geliştirmeye başladı.

Sosyal medyadaki yardım davetleri haritayla eşleştirilecek

IT bölümünde çalışan Eser Ozvataf ve Furkan Kılıç tarafınca yönetilen yazılım projesi gücünü sosyal medyadan alıyor. Zelzele daha sonrası insanlara nasıl yardımcı olabilecekleri konusunda baş yoran Türk yazılımcıların aklına, bu cins felaketlerden daha sonra ana irtibat araçlarından biri olan sosyal medya geldi. Geliştirilen yazılım Twitter ve Instagram üzere toplumsal medya hesaplarından gelen yardım davetlerini topluyor ve toplanan bu veriyi harita ile eşleştirip anlamlı hale getirerek, isteyen tüm Sivil Toplum Kuruluşları‘nın kullanmasına sunmayı amaçlamakta.

Projeye olan istek gittikçe büyüyor ve takım şu anda IT Zelzele Yardım isimli Discord kanalından yazılımı geliştirmek için çalışmalar yürütüyorlar. Öte yandan projenin Github hesabı da açılmış durumda. tıpkı vakitte birebir küme Ben İyiyim isimli bir uygulama da geliştiriyordu. Bu uygulama da deprem alanındaki insanların güvende olduklarını bildirmelerini sağlayacaktı. Lakin WhatsApp‘ın benzeri bir fonksiyon üzerinde çalıştığı öğrenilince bu projeyi şimdilik rafa kaldırmış durumdalar.

Okumaya devam et...