Apple Watch, az görülen bir tümörün olmasına yardımcı oldu

Alan

New member
Apple’ın akıllı saati kullanıcısı için potansiyel olarak ölümcül olabilecek az görülen bir tümörün olmasına yardımcı oldu. 67 yaşındaki Kim Durkee, Apple Watch’unun kendisini tekraren sefer uyarması üzerine hastaneye gitti; ölümcül tümörün alınması için ameliyata alındı. Saat, atriyal fibrilasyon uyarısında bulunmuştu.

Apple Watch Series 8, ateşiniz yükseldiğine sizi uyaracak

2 hf. evvel eklendi

4cm büyüklüğünde tümör

Bilmeyenler için, atriyal fibrilasyon (AFib) sistemsiz kalp ritmi çeşidi; saatte de kullanıcının kalbinin sistemsiz attığını bildiren bir ihtar sistemi. Durkee, art geriye üç gece bu bildirimi aldıktan daha sonra yakındaki bir hastaneye gitti. Testlerin akabinde tabipler, işitme duyusuna giden kan akışını kısıtlayabilen ve felce niye olabilen, az görülen, süratli büyüyen bir kalp tümörü olan miksoma buldu.

Tanı tamamlandıktan daha sonra Durkee, 4 cm büyüklüğündeki tümörün çıkarılması için 5 saatten çok süren açık kalp ameliyatı geçirdi. İki haftadan kısa bir müddetde hastaniçin taburcu edildi. Hekimler, hastaya AFib olduğunu nereden bildiğini sorduğunda saatin haber verdiğini söylemiş oldu. Hekimler, saatin uyarısı yardımıyla hayatta kaldığını belirtti.

Atriyal fibrilasyon nedir?

CDC’ye nazaran 65 yaş altındaki bireylerin yüzde 2’sinde, 65 yaş altındaki bireylerin yaklaşık yüzde 9’unda atriyal fibrilasyon görülüyor. Atriyal fibrilasyon, kalp sistemsiz bir biçimde attığında meydana geliyor. Kalbin üst odacıkları alt odacıklarıyla senkronize biçimde atmadığında görülen yaygın bir sistemsiz kalp ritmi formu.

Apple Watch’da sistemsiz ritim bildirimlerini etkinleştirme

1. iPhone’unuzda Sıhhat uygulamasını açın.
  2. Göz At’a dokunun, akabinde Kalp – Sistemsiz Ritim Bildirimleri’ne gelin.
  3. Bu özelliği aktifleştirdikten daha sonra telefondan Watch uygulamasında sistemsiz ritim bildirimlerini açıp kapatabilirsiniz.
Okumaya devam et...