Bir dermatologun sosyal hayatı – Sağlık Gazetesi

Yasmin

New member
Kourosh’un en silinmez karşılaşmaları arasında: havaalanında onun uzmanlık alanına kulak misafiri olan ve ardından ona bir leke göstermek için gömleğini çeken yabancı. Tıp Okulu meslektaşı Rachel Reynolds’ın da anlatacak hikayeleri var. Hızlı bir tarama için onu banyoya çeken akrabaları. Sıcak bir Temmuz günü Boston’daki 2,5 millik Freedom Trail’de yürüdükten sonra ayağının altındaki siğili göstermek için ayakkabılarını ve çoraplarını çıkaran misafir. Ama anılar takılırsa, soruları adım adım çözer.

Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’nde geçici dermatoloji şefi Reynolds, “Bu benim işim” dedi. “Yaz aylarında insanlardan eşyaları kontrol ettirmeleri için daha fazla talep alıyoruz. Aileler birlikte dışarıdalar ve biri mayo giymiş ve biri sırtını ya da kişinin göremediği bir bölgeyi görüyor.”

“Bir yer bulurlarsa ve dermatolog olduğunuzu öğrenirlerse, bir partide ya da bir hava yolu terminalinde olmanız fark etmez.”

Cilt kanseri, tüm kanserler arasında en yaygın olanıdır. Üç ana tip vardır: bazal hücre, skuamöz hücre ve melanom. Uzmanlar, hem bazal hem de skuamöz hücreli karsinomların ciddiye alınması gerektiğini, çünkü her ikisinin de metastaz yapabileceğini söylüyor. Ancak ölüm oranları nispeten düşüktür – Amerikan Kanser Derneği’ne göre yılda teşhis edilen 3,3 milyon Amerikalıdan 2.000’i ölüyor.

Vücutta hızla yayılabilen melanom tamamen başka bir hikaye. Bu yıl 98.000’in biraz altında teşhis beklenmesine rağmen, yaklaşık 8.000 ölüm öngörülüyor. Yine de, son yıllarda melanom vakaları artmasına rağmen, tedavideki ilerlemeler ölüm oranlarını düşürmeye başladı ve Elizabeth Buchbinder gibi uzmanlara umut veriyor.

“Melanom hastalığına başladığımda birçok doktor ‘Neden melanom yapmak istiyorsun? Dana-Farber Kanser Enstitüsü’nde tıbbi onkolog ve Tıp Fakültesi’nde yardımcı doçent olan Buchbinder, kansere kötü bir isim veren kanserdir’ dedi. “Herkes onunla ölüyordu. Şimdi, hastalarımızın yarısından fazlası, altı, yedi yıl sonra, akciğerlerinde, karaciğerlerinde ve beyinlerinde hastalık olmasına rağmen hala hayatta.”

Onu sahaya çeken de bu dönüşümdü. Buchbinder, melanom immünoterapisi aşırı derecede hasta hastalar için dramatik geri dönüşler üretmeye yeni başladığında, Beth Israel’de onkoloji bursunu yaptı.

“Bu harika bir bilim, gerçekten ilginç bir tıp ve bilmediğimiz ve öğrenmemiz gereken o kadar çok şeyin olduğu bir alandı ki çok heyecanlandım ve bu alana dahil oldum” dedi. “Bunu çok sevdim çünkü tüm bu yeni tedavilere sahibiz ve her gün daha fazlasını öğreniyoruz.”

Hızlı tedavi çok önemli olsa da, önleme en güçlü kanser karşıtı silah olmaya devam ediyor.

Buchbinder, erken yakalanan bir melanomdan ölüm riskinin yüzde 5 kadar düşük olabileceğini, ancak kanser lenf düğümlerine yayıldığında ölüm oranının yüzde 50’ye çıktığını belirtiyor. Bu ihtimallere rağmen, prognoz son yıllarda önemli ölçüde iyileşmiştir. Geçmişte, hastalar tipik olarak, genellikle ölümcül olan bir nüksetme yaşardı. Günümüzde immünoterapiler, doktorların ilerlemiş hastalığı kontrol etmesine yardımcı olabilir.

Melanomla ilgili başka bir sorun da, tümörlerin boyutunun sadece bir randevu ayarlamak için geçen haftalarda büyüyebilmesidir. Bu nedenle Dana-Farber’ın kliniğinin 24 saat politikası vardır, hasta bir gün içinde görülür ve ameliyat birkaç hafta içinde planlanır. Ayrıca, uzmanların bir doğum günü partisinde veya yemek pişirmede ara sıra kesintiye uğramasına aldırış etmemelerinin nedenlerinden biri de budur.

Kourosh, “Yapmamız gereken iş bu,” dedi. “Cildinde bir leke var ve geceleri uykuları kaçıyor. İyi olabilir ya da kanser olabilir ama onlar bunun için endişeleniyorlar.”

Uzmanlar, hızlı tedavi çok önemli olmakla birlikte, önlemenin en güçlü kanser karşıtı silah olmaya devam ettiği konusunda hemfikir. Bu, her iki ila dört saatte bir yeniden uygulanan, ultraviyole radyasyona karşı koruma sağlayan bir güneş kremi anlamına gelir. Ayrıca tehlikeli ışınları saptırmak için tasarlanmış şapkalar, gömlekler ve diğer öğeler gibi giysiler anlamına da gelebilir.

Kourosh, “En iyi ilaç, hastanın kullanacağı ilaçtır” dedi. “Oturup o kişiyi tanımalı ve onlar için gerçekte neyin işe yarayacağını ve benimsemeleri için neyin gerçekçi olduğunu bulmalısınız.”

Cilt kanseri tipik olarak yaşamın erken dönemlerinde maruz kalınan hasarlardan kaynaklanır, ancak orta yaşlı veya daha yaşlı bir kişi riskleri üzerindeki gücünü elinde tutar, diye ekledi.

“Bir insanın gençken maruz kaldığı teşhir onlara yetişebilir ama bu, hikayenin bittiği anlamına gelmez. Biri beni görmeye geldiğinde ve çoğu zaman onları kanser öncesi ve cilt kanserleri için tedavi ettiğimiz ve iyi, koruyucu davranışlar benimsediğimiz için, yaşamları boyunca bu birikmiş hasara sahip olduklarında, yıllar boyunca cilt kanseri yükünün azaldığını görüyorum. derilerindeki hastalık azalır.”

Günlük Gazete

En son Sağlık haberlerini almak için günlük e-postalara kaydolun.