Düşük timusun hayatınızı kurtarıyor olabileceği ortaya çıktı – Sağlık Gazetesi

Yasmin

New member
İlk yazar Kameron Kooshesh, Sağlık Tıp Okulu’ndaki ikinci yıl nöroloji dersi sırasında yetişkin timüsüyle ilgili açık sorularla ilgilendi. Otoimmün hastalığı miyastenia gravis olan hastalarda sinir uçlarının T-hücresinin neden olduğu bağışıklık yıkımını durdurmanın bir yolu olarak timüsün cerrahi olarak çıkarılmasının önerildiğini öğrendi. Kooshesh, “Yine de, ameliyathanelerdeki klinik eğitim bana timüsün yetişkinlerde körelmiş olduğunun düşünüldüğünü öğretti” dedi. “Bu iki felsefe taban tabana zıt görünüyordu ve daha fazlasını öğrenmek için can atıyordum.”

Çalışma için Kooshesh, benzer ameliyatlar geçirmiş ancak timuslarını koruyan demografik olarak eşleştirilmiş kontrol hastalarının yanı sıra, timus çıkarılmış 1.146 yetişkin hastadan veri çıkardı. Kooshesh ve Scadden, ekibin timektomi hastalarının epidemiyolojisi etrafındaki istatistiksel sorgularını yönlendirmesine yardımcı olan biyoistatistikçi Brody Foy ve T hücresi biyolojisi uzmanı Karin Gustafsson ile işbirliği içinde çalıştı. MGH’den David Sykes, ekibin hastalardan kan alımını kolaylaştırmasına yardımcı oldu.

Beş yıldan fazla takip süresi olan tüm hastaları içeren bir analizde, timektomi grubunda ölüm oranı genel ABD nüfusuna göre daha yüksekti — yüzde 9’a karşılık yüzde 5,2, kansere bağlı ölüm veya yüzde 2,3 yüzde 1,5’e karşı.

T-hücresi üretiminin ölçüldüğü bir hasta alt grubunda, timusları alınmış olanlarda hem yardımcı hem de sitotoksik T-hücreleri dahil olmak üzere daha az yeni T-hücresi üretimi olmuştur. Bu hastaların kanlarında otoimmünite ve kanserle ilişkili küçük sinyal proteinleri olan proinflamatuar sitokinler de daha yüksek seviyelerde bulundu.

Şu anda MGH’de dahiliye asistanı olan Kooshesh, “Timektomi geçiren hastalardaki ölüm ve kanserin büyüklüğü benim için en büyük sürprizdi” dedi. “Ne kadar çok kazarsak, o kadar çok şey bulduk: Sonuçlar bize timus eksikliğinin bağışıklık fonksiyonunun temel yönlerini bozduğunu gösterdi.”

Analiz, T-hücresi reseptörlerinin (TCR’ler) hızlı genetik dizilişindeki son gelişmelerle kolaylaştırılmıştır. TCR dizileme adı verilen teknoloji, bilim adamlarının yalnızca farklı T hücresi türlerini tanımlamasına değil, aynı zamanda genel bir popülasyon olarak çeşitliliklerini ölçmesine de olanak tanıyan yeterli çözünürlüğe sahiptir.

Günlük Gazete

En son Sağlık haberlerini almak için günlük e-postalara kaydolun.