Haydi Bayern, bizimle Wembley'e gel! (Fikir)

Neil

New member
FİKİR

Dortmund finale çıktıktan sonra
Haydi Bayern, bizimle Wembley'e gelin; hâlâ halletmemiz gereken bir hesap var!

BVB ile Bayern Münih arasında oynanan 2013 Şampiyonlar Ligi finali tarihe geçti. Artık FCB'nin Almanya-Almanya düellosunu tekrarlama fırsatı var.

© Ulmer / Imago Görselleri

Phil Goebel

Avrupa'nın zayıf takımı BVB, Wembley'de Şampiyonlar Ligi finaline çıktı. Şimdi FC Bayern'in de aynı yolu izlemesi gerekiyor. Bir Alman-Alman finalinden daha güzel olamazdı; sonuçta hâlâ halletmemiz gereken bir hesap var…

25 Mayıs 2013'te hava zaten karanlıktı ama hala nispeten sıcaktı. Bir arkadaşımın bahçesinde oturuyordum, elimde bir fıçı bira vardı, 89. dakika çalıyordu. Jerome Boateng'in ileriye doğru uzun bir topa vurduğu, Franck Ribery'nin uzattığı ve Arjen Robben'in Roman Weidenfeller'ı geçerek kaleye doğru attığı vuruşta nabız saatlerce 150'nin altına düşmemişti. Bayern, Şampiyonlar Ligi şampiyonu oldu. Ve üzüntü ve öfke karışımı bir duyguya kapıldım. Bu hikaye “sadece” ikinci gelmek için fazla iyiydi.

Dortmund'un Malaga karşısındaki mucizesi. Robert Lewandowski'nin Real'e karşı dörtlü paketi sonrasında Madrid'in savunma savaşı. Arjen Robben yüzünden bunların hiçbirinin önemi yoktu. Bir yıl önce Dortmund'da Weidenfeller'e karşı penaltıyı kaçıran ve böylece şampiyonluğu belirleyen Robben. Şimdi kolları iki yana açık, gözleri kocaman açılmış halde Bayern virajına doğru koşuyordu. Siyah ve sarılar yerdeydi.

Dortmund ve Bayern, Şampiyonlar Ligi'nin kaybedenleri oldu

Bu on bir yıl önceydi. Ve bu Alman-Alman finali, bir BVB hayranı için ne kadar travmatik olursa olsun, tekrarlanmalı – hayır – tekrarlanmalı! Yine Dortmund, yine Bayern, yine Wembley. Sezon öncesinde Alman futbolunun öldüğünü ilan eden uzmanlara yine muzip bir gülümsemeyle bakıyorum.

Newcastle, Milan ve Paris'e karşı “ölüm grubu” kura çekiminin ardından Didi Hamann, BVB'nin Ocak ayında artık uluslararası alanda oynamayacağını yüksek sesle duyurdu. Şimdi finalde. Biletler rezerve edildi, siyah ve sarı stadyum pankartları muhtemelen sipariş edildi.

Şunu yazacaktım: Ama Bayern de bu Şampiyonlar Ligi sezonunda en geç çeyrek finalden itibaren biraz yabancıydı. Ligdeki performanslar çok tutarsızdı ve kovulan teknik direktör Thomas Tuchel'in etrafındaki ortam da çok istikrarsızdı. Artık uzun süredir şampiyon olan Londra'ya sadece bir adım kaldı.

2013 finali Alman futbolu için bir tatildi. Bu yıl önemi daha da büyük olabilir. Yatırımcıların DFL'ye girişinin başarısız olması konusundaki çekişmeden kısa bir süre sonra, Avrupa kulüp futbolunun en büyük maçında Bundesliga düellosunun yeni baskısı, İngiltere, İspanya ve Fransa'nın mali açıdan güçlü kulüplerine karşı bir başka ünlem işareti olacaktı. Nasser Al-Khelaifi gibi Katarlı bağışçıların ölü gözleri yerine Uli Hoeneß'in tribünlerde oturan kızıl kafasını görmeyi tercih ederim.

Şampiyonlar Ligi: Dortmund finale kalmayı böyle kutluyor

© Fotoğraf: Instagram / bvb09

Pop baladları, savaş ilanları ve “becerikli” kaleciler – BVB oyuncuları finale girişlerini böyle kutladılar

01:33 dakika

Yüzbinlerce hayranla Londra'nın sarı-kırmızılıların yeniden istilasından daha güzel bir şey hayal edemezsiniz. Ve bu sefer BVB'nin kartları muhtemelen biraz daha iyi olacak çünkü Arjen Robben adında biri eksik.

Haydi, Bavyeralılar! Bizimle Wembley'e gelin; hâlâ halletmemiz gereken bir hesap var!

#Konular