Köfte Burger

Neil

New member
Köfte Burger Tanımı İçin Malzemeler

Ekmeği için;

• 4 su bardağı un
  • 1 paket instant maya
  • 1 su bardağı ılık süt
  • 1 su bardağı ılık su
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2 çorba kaşığı toz şeker
  • 1 adet yumurta sarısı
  • 1 çorba kaşığı pekmez
  • Susam
Köftesi için;

• 750 gram tek çekim orta yağlı dana kıyma
  • 1 orta uzunluk soğan
  • Tuz, karabiber, fazlaca az kimyon
Köfte Burger Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

Ekmeği yumuşacık köftesi sulu sulu bir burger oluyor. Ek materyaller zevke bağlıdır. Ben ketçap mayonez ile sos yaptım. Kornişon turşu, karamelize soğan, marul yaprağı kullandım ve tabi ki burger peyniri
😍
.

1. Ekmek için; un elenerek kaba alınır. Maya eklenip güzelce karıştırılır.
  2. Ortasına havuz açılıp su, süt, sıvı yağ, tuz, şeker eklenip çatalla kıvam alana kadar karıştırılıp akabinde elle yoğrulur. 1 su bardağı su azar azar eklenerek yoğrulur. yavaşça ele yapışan bir hamur olacağı için unun tamamına gerek kalmayabilir.
  3. Üzeri streçlenip karanlık bir ortamda 1 saat mayalandırılır.
  4. Hamurdan 10-12 adet mandalina büyüklüğünde bezeler kesilir.
  5. Yuvarlak biçim verilip aralıklı olarak tepsiye dizilir. 30 dk tepsi mayası için dinlendirilir.
  6. Üzerine yumurta sarısı ve pekmez karışımı sürülüp susam serpilir.
  7. Önceden ısıtılmış 175 derece fırında altları renk alana kadar pişirilir. Fırından alınıp üzeri bezle örtülüp soğuyana kadar dinlendirilir.
  8. Köftesi için; kıyma, robottan çekilmiş soğan(susuz) ve baharatlar 5 dakika boyunca yoğrulur.
  9. Yumurta büyüklüğünde toplar yapılır.
  10. Ekmek büyüklüğünde ve ince olacak halde şekil verilir.
  11. Aralarına yağlı kağıt koyarak üst üste dizilip 1 saat buzlukta dinlendirilir.
  12. Az yağlı kızgın tavada altı üstü kızarana kadar pişirilir.
  13. Tavadan almadan evvel üzerine burger peyniri koyulur ki peynir erisin.
  14. Ekmekler ortadan kesilir ketçap mayonez karışımı sürülür. Kornişon turşusu dizilir.
  15. Karamelize soğan ve peynirli köfte koyulup üzerine marul koyarak servis edilir. Kombinasyon büsbütün dileğe bağlıdır. Afiyet olsun
    😇
    .
Köfte Burger Tanımı Fotoğraflı Yapılışı