Lezzetiyle Büyüleyen Burger Tanımı Görüntülü

Neil

New member
Lezzetiyle Büyüleyen Burger Tanımı İçin Malzemeler

• 1/2 (yarım) kilo orta yağlı kıyma
  • 1 tatlı kaşığı toz biber
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı (Pişirmeden sürülecek)
Hamburger ekmeği için:

• 1.5 su bardağı ılık süt ve su karışımı süt fazla olacak
  • 1 adet yumurta
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 paket instant maya
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 adet yumurta
  • Yaklaşık 4,5 su bardağı un
Üzeri için:

• 1 çay kaşığı bal ve 1 çay bardağı su yahut yumurta sarısı
Karamelize soğan için:

• 2 adet soğan
  • 2 yahut 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 yemek kaşığı toz şeker
Hamburger sosu için:

• 1 yemek kaşığı mayonez
  • 1 yemek kaşığı barbekü sos
  • 1 tatlı kaşığı hardal soslu
İçerisine koymak için:

• 1 adet domates
  • 2-3 yaprak marul
  • 2 adet doğranmış salatalık turşusu
Lezzetiyle Büyüleyen Burger Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Hamburger ekmeği için: Süt ve su karışımı, bal ve mayayı kaşıkla karıştırıp yaklaşık 10 dakika mayanın etkinleşmesini bekleyelim.
  2. Maya aktifleştikten daha sonra içine, tereyağı, yumurta ve unu 2 bardak koyup kalanını denetimli ekleyerek yumuşak bir hamur elde edelim.
  3. Hamuru yoğurduktan daha sonra ağzını kapatalım ve yaklaşık 40 dakika mayalanmaya bırakalım.
  4. Bu ortada köftemizi yoğuralım.
  5. Kıymamızı ve baharatlarımızı karıştırma kabına alalım ve hayli fazla olmamak kuralıyla büsbütün homojen bir kıvam olana kadar yoğuralım.
  6. ondan sonrasında elimizde yuvarlak haller verelim yahut kavanoz kapağını streç sinema sararak o biçimde yuvarlak hamburger köfteleri yapalım ve yaklaşık 10-15 dakika kadar dolapta dinlendirelim.
  7. Bu ortada karamelize soğanımızı yapalım soğanlarımızı piyazlık doğrayalım ve tavaya alalım içerisine zeytinyağımızı alalım ve ocakta daima karıştırarak kavurmaya başlayalım rengi yavaşça dönmeye başlayınca içerisine toz şeker ekleyelim ve daima karıştırarak karamel kıvamına gelene kadar bekleyelim.
  8. hemen sonrasında altını kapatalım ve bir kenara alalım.
  9. Bu ortada içerisine süreceğimiz hamburger sosumuzu yapalım.
  10. Mayonez hardal ve barbekü sosumuzu bir kabın içerisinde karıştıralım ve kenara alalım.
  11. Mayalanan hamurumuzu yuvarlak modüllere ayıralım epey büyük yapmayalım pişerken birazcık şişecektir.
  12. Tepsimize yuvarlayarak koyalım hamburger ekmeklerimizi ve üzerine streç sinemayla kapatarak yaklaşık 10 dakika tepsi mayası yapalım.
  13. Bu ortada bir çay bardağı su ve bir çay kaşığı kadar balımızı bir kabın içerisinde karıştıralım ve tepsi mayası olan hamurlarımızın üzerine sürelim isteğe bağlı olarak susam ekleyelim.
  14. 200 derece ısıtılmış fırında yaklaşık 30-35 dakika denetimli pişirelim.
  15. Fırından çıkarttıktan daha sonra birinci sıcaklığı geçince üzerini bir bezle örtelim ve köftelerimizi pişirelim. Ben döküm tava kullandım döküm tavamı büsbütün ısıttım ve ondan sonrasında köftelerimin üzerine zeytinyağı sürdüm ve artlı önlü köftelerimi pişirdim.
  16. sonrasındasında hamburger ekmeğimizin içine sosumuzu sürelim içerisine marul koyalım üzerine köftemizi koyalım kaşar ek etmek istesek kaşar yahut çedar peyniri ekleyelim çabucak sonrasında soğan hazırlamıştık soğanlarımızı ekleyelim.
  17. Domates turşu isteğe bağlı ne isterseniz ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun ben yanında patates kızartması ve soğan halkası ile servis ettim kanalıma abone olmayı unutmayın
    ❤
Lezzetiyle Büyüleyen Burger Tanımı Fotoğraflı Yapılışı