Pistorius, Kosova ziyaretinde bölgede gerilimi azaltma çağrısında bulundu

Neil

New member

Pistorius, Kosova ziyaretinde bölgede gerilimi azaltma çağrısında bulundu

Boris Pistorius Kosova ziyaretinde

© AFP


Federal Savunma Bakanı Boris Pistorius (SPD), Kosova ile Sırbistan arasındaki gerginlikler nedeniyle gerilimi azaltma çağrısında bulundu. Pistorius Pazartesi günü Kosova ziyareti sırasında, “Hiç kimsenin bu durumda durumu daha da kötüleştirmeye ilgisi olamaz ve olmamalıdır” dedi. “Sırbistan ve Sırp azınlıkla mevcut gerginlikler göz önüne alındığında, bir kez daha sağduyulu ve basiretli olmaya çağrıda bulunuyoruz.”

Gelecekte tüm taraflar gerilimin azaltılması yönünde çalışmalıdır; Kosova Devlet Başkanı Vjosa Osmani ile görüşmesinin ardından Pistorius, Sırbistan'ın burada özel bir rol oynadığını ve özel gözlem altında olduğunu vurguladı. Bakan, bir sonraki ziyareti sırasında komşu Sırbistan'daki “diyalog ve gerilimi azaltma” konusuna da dikkat çekeceğinin güvencesini verdi.


Nüfusunun çoğunluğunun Arnavut olduğu 1,8 milyonluk Kosova ülkesi, 2008 yılında Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etti. Ancak Belgrad bağımsızlığı tanımıyor ve Kosova'yı kendi eyaleti olarak görmeye devam ediyor. Kosova'da, özellikle kuzeyde yaklaşık 120.000 Sırp yaşıyor.


Eylül ayının sonunda kuzey Kosova'da son yılların en kötü gerilimi yaşandı. Kosova polis devriyesine düzenlenen saldırıda bir polis memuru öldürüldü. Daha sonra yaklaşık 30 silahlı adam bir Sırp Ortodoks manastırına barikat kurdu. Polisle açılan ateş sonucu üç silahlı Sırp öldürüldü. Sırbistan'ın daha sonra Kosova sınırındaki askeri varlığını artırması uluslararası endişeye yol açtı.


Hem Sırbistan hem de Kosova, Batı Balkanlar'da AB'ye katılmaya çalışan altı ülkeden oluşan gruba dahil. AB, her iki tarafın da ilişkileri normalleştirmeye yönelik bir anlaşma imzalamasını talep ediyor.


Pistorius, “Şansölye Olaf Scholz, Batı Balkanlar'ın geleceğinin Avrupa Birliği'nde olduğunu açıkça vurguladı.” dedi. Altı Batı Balkan ülkesinin (Sırbistan, Kosova, Bosna-Hersek, Kuzey Makedonya, Arnavutluk ve Karadağ) tamamının katılımının “taahhütümüzün önceliği” olduğunu da sözlerine ekledi.


Savunma bakanı, 1 Ocak'ta Kosova'da vize serbestleştirilmesinin AB'ye katılım yolunda “iyi ve önemli bir adım” olduğunu söyledi. “Artık bölgede hukukun üstünlüğü altında kalıcı ekonomik ve siyasi istikrara ihtiyacımız var ve Sırbistan ile Kosova arasındaki ilişkilerde gözle görülür ilerlemeye ihtiyacımız var.” Bu yılın başından bu yana Kosovalıların Avrupa Birliği'ne vizesiz girişine izin veriliyor.


Pistorius, Kosova'da güvenlik ve istikrarı desteklemek amacıyla NATO liderliğindeki Kfor misyonunun ülkede varlığını sürdüreceğine dair güvence verdi. Şu anda misyonda yaklaşık 80 Alman askeri yer alıyor; mandaya göre 400'e kadar Alman askeri mümkün olacak. Bundeswehr baharda Kosova'daki varlığını artırmak istiyor.


AFP

#Konular