Piyasanın durumu

Yasmin

New member
ENDEKS NASIL PERFORMANS GÖSTERDİ? BIST 30 Endeksi son süreç gününde %0.13 yükseliş ile 2,821 düzeyinden günü tamamladı. Gün içi en düşük 2,796 düzeyini nazarann BIST 30 Endeksi, en yüksek 2,836 düzeyini gördü.

PAYLAR ENDEKSİ NASIL ETKİLEDİ? Son süreç gününde endeks genelinde artışların ve azalışların istikrarda olduğunu izledik. BIMAS (2.64 puan) ve PETKM (2.61 puan) endekse en epeyce olumlu katkı sağlayan şirketler pozisyonunda bulunurken, KCHOL (-2.33 puan) ve SAHOL (-2.32 puan) endekse negatif katkı sağlayan şirketler oldu.

YABANCI AKTİVİTESİ NASIL? BIST 30 paylarında yabancı hissesi artışlarının çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Toplam 30 payın 20 adedinde yabancı hissesi artışı görüldü. Yabancı hissesi günlük bazda en çok artan paylar %5.06 ile GARAN ve %3.71 ile KOZAA olurken, en çok azalan payların ise %4.69 ile TKFEN ve %3.05 ile SAHOL olduğu göze çarpıyor.

HACİM NE TARAFTA İLERLİYOR? BIST 30 Endeksi’nde süreç hacminin son bir aylık ortalamasına paralel olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi’nde 15 payın süreç hacmi son 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, geriye kalan 15 payın süreç hacmi son 1 aylık ortalamasına kıyasla ortalama %21 azaldı. Başka yandan hacmi artış gösteren payların son süreç günündeki ortalama performansı %0.28 düzeyindeyken, hacmi azalış gösteren payların son süreç günündeki ortalama performansı %-0.05 düzeyinde gerçekleşti.

PAYLARIN MOMENTUM TRENDİ NASIL? RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi paylarının 11 adedinin üst istikametli trend bölgesi olan 50 ile 70 düzeyi aralığında yer aldığını görüyoruz. Paylar özelinde ise YKBNK ve THYAO paylarının RSI göstergesinin çok alım bölgesi olan 70 düzeyinin üzerinde olduğunu görüyoruz.

DÜNDEN BUGÜNE ÖNE ÇIKANLAR Akıllı grafikleri incelediğimizde müspet tarafta BIMAS, PETKM ve SISE dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise HEKTS, SAHOL ve TTKOM ön plana çıkıyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı