Türkiye’deki fiber abone sayısı belirtildi

Alan

New member
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bugün düzenlenen Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) 5G Faz 2 Bilgilendirme Toplantısı’na katıldı. Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’deki 5G ve fiber çalışmaları hakkında bilgi verdi.

5 milyon abone fiber internet kullanıyor

Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’de 5 milyon abonenin fiber internet kullandığını deklare etti. Mevzuyla ilgili olarak, “2003 yılında neredeyse yok dediğimiz genişbant internet abone sayısı bugün 87,5 milyona ulaştı. Fiber abone sayımız yaklaşık 5 milyona ulaşmış durumda” dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan fiber internet eleştirisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta fiber altyapı konusunda öz tenkit yapmış ve şu tabirleri kullanmıştı:

““Mutlaka çözmemiz gereken bir öbür mevzu da fiber internet altyapısını süratle yaygınlaştırmamızdır. Bu hususta yavaş gittiğimizin farkındayız. Türk Telekom’daki sorunun tahliliyle bu alanda çalışan öteki firmalarımızı da teşvik ederek Türkiye’nin hayli süratli bir biçimde fiber internet altyapısını geliştirmesini sağlayacağız. Gerekirse kırsala ve nüfus yoğunluğu düşük yerlere fiber altyapı götürecek ortak bir yapının kurulmasını da destekleyeceğiz.”


Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan fiber internet eleştirisi

1 hf. evvel eklendiYerli 5G eserleri geliştiriliyor

5G
çalışmaları hakkında açıklama yapan Bakan Karaismailoğlu, “5G’ye azami ölçüde yerli ve ulusal şebeke mamüllerini kullanarak geçeceğiz.” dedi. Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) üyesi firmalarla yürütülen Uçtan Uca Yerli ve Ulusal 5G Haberleşme Şebekesi Projesi çalışmaları sürüyor. Proje ile 5G baz istasyonları, 5G çekirdek şebeke, 5G şebeke idare ve operasyonel yazılımları ile 5G sanallaştırma platformu üzere 5G teknolojisine özel, kritik şebeke donanım ve yazılımları geliştirildi. Yerli ve ulusal eserler kullanılarak oluşturulan uçtan uca 5G şebekesi üzerinden testler devam ediyor.

Yerli 5G teknolojileri çalışmalarının yurt haricinde da kullanıma sunulması için Uçtan Uca Yerli ve Ulusal 5G Haberleşme Şebekesi Projesi kapsamında 10 firmayla Global Telekom ve Entegre Teknolojiler AŞ isminde bir şirket kuruldu. Bu şirket ile 5G mamüllerinin ticarileştirilme ve markalaşma faaliyetlerinin tek elden yürütülmesi amaçlanıyor.

5G’de dev firmalarla rekabet hedefleniyor

Global Telekom ve Entegre Teknolojiler AŞ firmasıyla global ölçekte rekabeti amaçladıklarını belirten Bakan Karaismailoğlu şunları söylemiş oldu:

“Global Telekom ve Entegre Teknolojiler AŞ ile bir Türk firmasının telekomünikasyon alanında Ericsson, Huawei, Nokia üzere firmalar ile global ölçekte rekabet etmesini amaçlıyoruz. Uçtan Uca Yerli ve Ulusal 5G Haberleşme Şebekesi Projesi’nin daha sonraki fazlarında az evvel saydığım mamüllerin daha yüksek kapasiteli ve gelişmiş versiyonlarını üreteceğiz. Örneğin, 5G baz istasyonu için birinci fazda 8 katmanlı radyo ünitesi geliştirilmiş iken daha sonraki fazlarda 64 katmanlı radyo eserleri geliştireceğiz. bu biçimdece piyasada bulunan yabancı tedarikçilerin mamüllerine muadil olarak piyasaya, yerli ve ulusal 5G eser arz edeceğiz.”

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Operatörler – Kurumsal Haberler Haberleri
  • Türkiye’de kaç kişi fiber internet kullanıyor?
Okumaya devam et...